مشاوره ازدواج خوب

ساخت وبلاگ
چکیده : مشاوره ازدواج چیست ؟ چه افرادی نیاز به مشاوره ازدواج دارند ؟ بهترین زمان مشاوره ازدواج کی است ... با عنوان : مشاوره ازدواج خوب بخوانید :

مشاوره ازدواج چیست ؟

چه افرادی نیاز به مشاوره ازدواج دارند ؟

بهترین زمان مشاوره ازدواج کی است ؟

یکی از مهمترین تصمیمات زندگی که ممکن است مسیر زندگی را تغییر دهد و انسان را خوشبخت یا بد بخت کند ازدواج می باشد . با این اتخاب همسر آینده ، مادریا پدر فرزندان خود را انتخاب می کنیم و از همه مهمترشریک زندگی خود و کسی که از این به بعد در تمامی مراحل زندگی ، سختی ها ، آسانی ها و … همراه ما باشد را میگزینیم .

انسان های موفق در کار های خود از تجربیات و علم دیگران استفاده می کنند و در انجام کار های خود بسیار تلاش و کوشش می کنند تا به هدفشان برسند . پی در مقوله ازدواج که یکی از مهمترین مسائل و انتخاب های زندگی است نیاز به مشاوره بسیار احساس می شود .

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج می تواند در ۳ مرحله انجام شود :

قبل از انتخاب همسر و بررسی اخلاقیات و رفتار شخص جهت انتخاب زوج مناسب

هر فرد اخلاقیات و رفتار و اعتقادات منحصر به فرد و متناسب با خودش دارد . شناختن این ویژگی ها و برنامه ریزی بر مبنای آنها می تواند به افراد در رسین به اهدافشان کمک شایانی بکند . در ازدواج باید علاوه بر اینکه فردی را انتخاب کنیم که با عقاید ما زیاد متفاوت نباشد بلکه بتواند مکمل ما باشد و در زمان نیاز بتواند به ما کمک کند . مثلا اگر شما انسانی هستید که سریع جوش میاورید  و دعوا به پا می کنید بهتر است که فردی مانند خودتان را انتخاب نکنید و به دنبال انسان با آرامش و خونسردی باشید .

شناخت در باره اهداف زندگی نیز یکی دیگر از مسائلی است که باید به آن توجه کرد. زن و شوهر باید یک سری هدف و اعتقاد مشترک داشته باشند . البته انعطاف پذیر بودن و تغییر کردن در ادامه زندگی باید در راستای شبیه شدن انجام شود ولی از آنجایی که ازدواج در سنین میانسالی اتفاق می افتد تغییر در این بازه بسیار دشوار است .  پس انتخاب همسر با توجه به عقاید و رفتار های خود بسیار مهم است .

برای مثال اگر شما زندگی ساده به دور از زرق و برق و تجملات را دوست دارید بهتر است همسری که انتخاب می کنید نیز مانند شما باشد و زندگی تجملاتی را به عنوان اهدافش برنگزیده باشد . یا اگر شما به علم و سواد اهمیت فراوان می دهید پس بهتر است به دنبال همسر بیسواد یا کم سواد نروید . البته تمامی این معیار ها دارای میزان متفاوتی هستند و به قول معروف میتواند برخی اعتقادات بر دیگری بچربد . مثلا شاید همسر پول دار بیسواد را به همسر با سواد کارمند ترجیح دهید.

پس حتما حتما قبل از اینکه همسری مناسب را برای خود انتخاب کنید در مورد خواسته هایتان کاملا آگاه باشید . کمک گرفتن از مشاور روانشناس میتواند در شناخت خودتان بسیار تاثیر گذار بوده و شما را راهنمایی کند .

 

در دوران نامزدی برای بررسی میزان تناسب زوجین

در راستای پیشرفت و بهبود همه ما نیاز به مشاوره حرفه ای داریم . برای انتخاب همسر ، استفاده از مشاوره ازدواج در دوران نامزدی و قبل از ازدواج بسیار لازم است . یک روانشناس ازدواج می تواند با بررسی رفتار دختر و پسر عقاید  و اخلاقیات انها را متوجه شده و میزان تناسب آن را بدست آورد . یک مشاور ازدواج میتواند میزان مکمل بودن زوجین و نحوه رفتاری آنها در آینده را پیش بینی و موفق بون ازدواج را برآورد کند .

مشاوره ازدواج

در دوران نامزدی میتوان برای شناخت بیشتر و داشتن ازدواج موفق سوالات زیر را از یکدیگر پرسید .

 • هدف از ازدواج کردنتان چیست ؟
 • درباره یکدیگر چگونه فکر می کنید  و چه توصیفی از همدیگر دارید ؟
 • علایق مشترکتان چیست (چیز های ساده و پیچیده – غذا – لباس –خانه –ماشین و …) ؟ا
 • چقدر حاضرید با هم صحبت کنید و نحوه برقراری ازتباط در افکار شما چگونه است ( صحبت کردن ، نوازش ، رابطه جنسی و …) ؟
 • وظایف و مسئولیت های همسر چیست ؟
 • چه چیز هایی برای شما تفریح و سرگرمی می باشد ؟
 • میزان سطح هوشی و نحوه برخورد با مسائل چگونه هستید ؟
 • در زمان عصبانیت و یا در دعوا ها بیشتر تمایل به گذشت دارید یا انتقام یا سعی می کنید با صحبت کردن مسئله را حل کنید ؟
 • به چه میزان می توانید عصبانیت خود را کنترل کنید ؟
 • موقعیت اقتصادی مورد علاقه تان چیست ( پولدار ، متوسط ، فقیر ولی خوشحال ) ؟
 • در باره هزینه ها و درآمد ها  و نوع شغل و نحوه شاغل بودن خود و همسرتان چه نظراتی دارید ؟
 • نظرتان در باره روابط زناشویی و جنسی چیست ؟
 • آیا به فرزند علاقه دارید و یا چه تعدا فرزند می خواهید ( دختر ، پسر ) فرزند خواندگی ؟
 • روش تربیتی فرزندتان چیست و تنبیه و تشویق شما چگونه است ؟
 • در مورد اعتقادات مذهبی همدیگر سوال کنید ؟
 • میزان نقش خانواده هایتان در زندگی مشترکتان چیست ؟
 • آیا با خانواده تان (پدر – مادر – خواهر – برادر ) مشکل دارید ؟

 

بعد از ازدواج برای حل اختلافات زوجین ( البته با مشاوره

 خانواده نیز می توان مشورت کرد)

از آنجایی که ازدواج یک تصمیم است و در مدت نسبتا کوتاهی انجام می شود ولی به دنباله آ سالها زندگی مشترک در نار همسر و فرزندان تعریف می شود پس مسئله مدیریت و روابط بعد از ازدواج نیز حائز اهمیت است. هر چند ازدواج تایین کننده روابط و ادامه زندگی است .

مشاوره ازدواج یا مشاوره خانواده میتواند در راستای بهتر کردن زندگی و بهبود روابط خانوادگی و اجتماعی ، والدین موفق بودن ، برخورد و حل مشکلات خانوادگی و …ما را راهنمایی کنند و در زمان مواجعه با مشکلات به ما کمک کنند .

مشاوره ازدواج,مشاوره تلفنی ازدواج,مشاور ازدواج,مشاوره,مشاروه تلفنی,مشاوران مفیدو,ازدواج,روانشاس ازدواج,روانشناسی ازدواج,...
نویسنده : رزا موسوی بازدید : 13 تاريخ : 28 آذر 1396 ساعت: 21:26