مشاوران خانواده

ساخت وبلاگ

مشاوره خانواده

مشاور خانواده: فردی است که حداقل کارشناسی ارشد رشته مشاوره خانواده  یا روان شناسی عمومی را دارد و از سوی نظام روانشناسی کشور و یا سازمان بهزیستی تایید شده است . این افراد وظیفه دارند تا مخاطب را راهنمایی کنند ( بدون تعیین ، تکلیف کردن و تجویز نسخه و دارو ) تا به مقصود خودش برسد.

مشاوره خانواده

نقش مشاور خانواده

همواره در زندگی انسان ها خانواده بالا ترین جایگاه را داشته است. هر فرد در درجه اول برای خودش و سپس برای خانواده اش تلاش می کند. این تلاش ها در راستای بقا ،  بهبود مسائل اقتصادی و مسائل فرهنگی و جایگاه اجتماعی است. برای این منظور نحوه برخورد با دیگر اعضای خانواده ، شناخت آنها ، برقراری رابطه صحیح و پایدار ، حمایت ، دلبستگی و بسیاری دیگر تنها برای رسیدن به آرامش در زندگی می باشد . برای رسیدن به آرامش و خوشبخت شدن در قدم اول نیاز به آموزش داریم . مثلا بدانیم

  • آرامش چه هست ؟
  • راه های رسیدن به آرامش چیست ؟
  • چه چیز هایی معیار های آرامش در ذهن ما هستند؟

و …

یک مشاور خانواده یا روانشناس خانواده می تواند با بررسی رفتار شما ، پرسش و آگاه کردن شما از شخصیت خودتان ، بررسی مشکلاتتان و … راه حل هایی برای کشف آرامش یا سایر اهداف و رسین به آن پیشنهاد داده و در این مسیر شما را یاری کند .

مشاوره خانواده ایی میتواند موفق عمل کند که از علومی مانند شخصیت شناسی ، روابط خانوادگی اطلاع کامل داشته باشد و به مراجع حس آرامش بدهد ، فعالانه گوش بدهد ، پیش داوری و قضاوت نکن ، نسخه نپیچد و امر ونهی نکند ، رازدار باشد و به طور کلی به گونه ای رفتار کند که مراجع بتواند فضا صحبت را امن ببیند و حرف اصلی خود را بزند. البته میتوان علاوه بر این به مشاوره نوجوان ، مشاوره کودک و … نیز مراجعه کرد .

دلایل نیاز به مشاوره خانواده

بطور کلی مشاوره خانواده شاخه ای از روان شناسی کاربردی است که در آن راه های کمک کردن به افراد سالم از نظر روانی آموزش  داده شده  تا این افراد زندگی بهتری را تجربه کنند.

همه موجودات برای رسیدن به کمال نیازمند مسیر پیشرفت و تلاش در راستای رسیدن به آن هستند . در برخی از جانوران این مسیر به صورت غریزی آموزش داده شده و برخی دیگر مانند انسان ها با مشاهده محیط وبررسی رفتار ها و شناخت خود این مسیر را می سازند . اما نکته اینجاست که آیا همه ی انسان ها میتوانند خود را بشناسند ، اهداف خود را مشخص و در راستای رسیدن به آنها تلاش کنند .

انسان ها برای اینکه به اهدافشان برسند به صورت اجتماعی زندگی می کنند . در این میان کوچکترین و مهمترین اجتماع انسان ها خانواده است . پس می تواند گفت خانواده بیشترین  مهمترین اثرات را بر زندگی انسان ها می گذارد . پس قدم دوم در رسیدن به اهداف و کمال  شناخت خانواده و ایجاد روابط مناسب و سالم با اعضای خانواده است .مشاور خانواده یا روانشناس خانواده میتواند در راستای بهبود روابط خانواده ( رابطه با پدر ، مادر ، همسر ، خواهر ، برادر ، فامیل و …) به افراد مشاوره خانواده بدهد.

زمان مراجعه به مشاور روانشناس خانواده

هیچ مسئله ای در زندگی به خودی خود حل نمی شود و حل کردن آن نیازمند تلاش است . بیماری ها و مشکلات روانی و رفتاری و اجتماعی نیز مانند بیماری های جسمی هستند و برای درمان باید به دکتر مراجعه  کرد و مداوا صورت گیرد . یکی دیگر از کارهایی  که روانشناس خانواده انجام می دهد کمک کردن و دادن مشاوره خانواده ( فقط مشورت کردن و نه نسخه دادن ( روانپزشکی ) )در راستای حل مشکلات خانوادگی می باشد .

روانشناس خانواده

یک تفکر غلط در بستر جامعه وجود دارد که افراد می گویند  “مگر دیوانه ام که برم پیش روان شناس؟…این موضوع کاملا برعکس است و مشاوره و مراجعه به روان شناس برای کسانی که مشکل روانی دارند یا دچار اختلال رفتاری هستند نیست و این” و اتفاقا مشاوره برای افراد سالمی است که میخواهند زندگی بهتری را تجربه کنند. اینگونه نیست که فقط در زمان مشکلات به روانشناس خانواده رجوع کنیم .

  • در مواردی که ممکن است زوجین از هم طلاق بگیرند
  • پدر یا مادر طلاق عاطفی گرفته اند و فقط با هم همخانه هستند
  • فرزندان غیر قابل درک و کنترل شده اند پدر و مادر حس والدین موفق ندارند
  • روابط خانوادگی سرد شده است

و….

بلکه میتواند در حالاتی که حتی زندگی خوبی داریم برای بهتر زندگی کردن به مشاور خانواده رجوع کنیم .

در انتها لازم به ذکر است که حرف ها و راهنمایی های یک مشاور به طور ۱۰۰ درصد قابل اعتماد نیست چرا که این موضوع وابسطه به

  • دریافت تمامی اطلاعات از مراجعه کننده
  • بررسی رفتاری و مشکلات  مراجعه کننده با توجه به علم و تجربه مشاور
  • پیشنهاد راه حل با توجه به تجربه و علم مشاور خانواده

می باشد . پس ارائه راح حل درست در پی اعمال کامل ۳ عامل بالا می باشد که امری بسیار سخت است . پس مراجعه حضوری یا غیر حضوری به مشاور خانواده ای  که تبهر و تجربه بالاتری دارد بتواند راه حل های مطمئن تری را به ما پیشنهاد دهد . اجرای این مسائل و در میان گذاشتن نتایج با رانشناس خانواده هم کاملا با مراجعه کننده است . پس مسئولیت انتخاب های ما با خود ما است .

 

مشاوره خانواده,مشاور خانواده,مشاوره,مشاور روانشناس خانواده,روانشناسی خانواده,مشاوره تلفنی خانواده,مشاوران مفیدو,روانشناسان مفیدو,مرکز مشاوره مفیدو,مشاوره تلفنی,...
نویسنده : رزا موسوی بازدید : 18 تاريخ : 30 آذر 1396 ساعت: 22:50

close
تبلیغات در اینترنت