روش های داشتن کودک موفق

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  کودک موفق

  چگونه کودک موفق داشته باشیم ؟

  کودک موفق چه ویژگی هایی دارد ؟

  یکی از دغدغه های اصلی والدین تربیت فرزندان و داشتن کودک موفق یا فرزند موفق است ، به گونه ای که در آینده عضو ارزشمند برای جامعه باشند . هرچند دستورالعمل صریح و مشخصی برای موفق شدن کودکان وجود ندارد و نمی توان یک روش ثابت برای موفقیت هر کودک و نوجوان مطرح کرد ؛

  بخش بسیار زیادی از شخصیت ، اعتقادات ، رفتار ها ، عقده ها ، علایق و… ما در دوران کودکی از ابتدای تولد تا سن ۶ سالگی ایجاد می گردد و در ادامه بر طبق آنها ( به صورت آگاهانه و یا به صورت نا آگاهانه ) زندگی می کنیم .

  بنابراین دوران کودکی در رشد و آینده ما بسیار موثر است . در نتیجه مسئولیت والدین و خانواده در راستای تربیت صحیح کودک یا نوجوان بسیار حیاتی است . در این مسیر خانواده می تواند با استفاده از مشاوره کودک و یا مشاوره والدین وظایف و حقوق خود را بشناسند و در مسیر رشد فرزندان قدم بردارند .

   بررسی ها و تحقیقات نشان داده اند که اقدامات زیر می تواند در موفقیت آینده ی کودکان نقش داشته باشد .

  کودک موفق

  وادار کردن کودکان به انجام کارهای روزمره :

  مقصود این نیست که با اعمال فشار و زور کودک را به انجام کاری مجبور کنید . کودکان باید تا حدی با توجه به سن و سالشان مسئولیت پذیر باشند . مثلا شما می توانید از کودکی انجام کارهای خانه را در او به یک عادت رفتاری تبدیل کنید .

  خریدن اسباب بازی های مورد علاقه اش بر عهده والدین است اما میتوان به او آموزش داد بعد از بازی کردن با اسباب بازی هایش ، خودش آنها را جمع کند .

  خریدن خوراکی و میوه و پوشاک بر عهده والدین است اما میتوانند به کودک یاد دهند که مواد غذایی در یخچال است و برای خوردن و رفع گرسنگی می تواند از آن استفاده کند . البته کودک باید بداند که هر آزادی محدود است و این به معنای آزاد گذاشتن او نیست بلکه برای مسدولیت پذیری او است .

   

  آموزش مهارت های زندگی :

  از همان ابتدا باید مهارت های زندگی برای داشتن کودک موفق به او آموزش داده شود :

  الف) آموزش مهارت تصمیم گیری

  بتواند در شرایط خاص با توجه به سن و علم و منطقش تصمیم گیری کرده و مسئولیت پذیر باشد .

  ب) آموزش مهارت های برقراری ارتباط

  شامل : رعایت ادب و نزاکت ، آموزش عذرخواهی کردن ، مذاکره کردن با کودکان ، روابط اجتماعی در کودک ، کنترل پرخاشگری در کودک ، مهار لجبازی کودکان .

   

  داشتن انتظارات بالا از کودکان :

   کودکانی که پدر و مادر آن ها انتظارات بیشتری از آن ها دارند معمولا در رسیدن به موفقیت احساس مسئولیت بیشتری می کنند  و در راه رسیدن به اهداف خود بیشتر تلاش می کنند . البته این انتظار باید معقولانه باشد به طوری که به کودک فشار نیاید.

  مثلا نمی توان از یک کودک انتظار بلند کردن وزنه ۲۰۰ کیلویی داشت .

  برخی والدین تصور می کنند هرچه کودک را بیشتر در مضیغه بگذارند و شرایط را بر او سخت تر کنند کودک بهتر رشد می کند . اما این کاملا غلط است . فشار زیاد بر کودک او را نابود می کند . پدر و مادر ها برای داشتن کودک موفق باید اول از همه او را تشویق کنند و شرایط رشد را برای او فراهم کنند . دست او را بگیرند و او را حمایت کنند . فقط در زمانی که خطایی انجام داد بعد از

  • گذشتن مدتی جهت فروکش کردن عصبانیت
  • فکر کردن به اینکه والدین چگونه بودند که کودک خطا کرد
  • در نظر گرفتن انتظارات و میزان اهمیت و سختی اهداف
  • بررسی توانایی ها ی کودک
  • صحبت با او در مورد تفکرش از انجام کار غلط
  • و…

  میتوان او را تحت شرایط خاص تنبیه کرد. ( ابدا تنبیه بدنی نباید انجام شود )

  شما والدین و خانواده ها می توانید جهت اطلاع بیشتر با مشاوران روانشناسی مفیدو جهت مشاوره  استفاده کنید .

   

  الگو پذیری کودکان از والدین :

  بررسی ها نشان می دهد همانطور که مطابق با انتظارات والدین خود عمل خواهند کرد ، به طور کلی رفتار و تربیت بچه ها تابعی از نحوه ی برخورد و رفتار والدین است و بر این اساس اگر می خواهیم فرزندان موفقی داشته باشیم باید ما هم رفتارهای صحیح را به عنوان الگو انجام دهیم  تا بتوانند از ما الگو بگیرند .

   

  مشاوره تلفنی

  شما می توانید برای شناخت اصول درست تربیتی فرزندان خود از یک مشاور یا روانشناس متخصص در حوزه ی کودک و نوجوان و یامشاور خانواده کمک بگیرید . مرکز مشاوره مفیدو این امکان را برای شما فراهم کرده است که از طریق مشاوره ی تلفنی و مشاوره آنلاین با بهترین مشاوران و روانشناسان در ارتباط باشید .

   

  نویسنده : رزا موسوی بازدید : 6 تاريخ : 6 دی 1396 ساعت: 13:2
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها