روش های داشتن کودک موفق

ساخت وبلاگ
چکیده : کودک موفق چگونه کودک موفق داشته باشیم ؟ کودک موفق چه ویژگی هایی دارد ؟ یکی از دغدغه های اصل... با عنوان : روش های داشتن کودک موفق بخوانید :

کودک موفق

چگونه کودک موفق داشته باشیم ؟

کودک موفق چه ویژگی هایی دارد ؟

یکی از دغدغه های اصلی والدین تربیت فرزندان و داشتن کودک موفق یا فرزند موفق است ، به گونه ای که در آینده عضو ارزشمند برای جامعه باشند . هرچند دستورالعمل صریح و مشخصی برای موفق شدن کودکان وجود ندارد و نمی توان یک روش ثابت برای موفقیت هر کودک و نوجوان مطرح کرد ؛

بخش بسیار زیادی از شخصیت ، اعتقادات ، رفتار ها ، عقده ها ، علایق و… ما در دوران کودکی از ابتدای تولد تا سن ۶ سالگی ایجاد می گردد و در ادامه بر طبق آنها ( به صورت آگاهانه و یا به صورت نا آگاهانه ) زندگی می کنیم .

بنابراین دوران کودکی در رشد و آینده ما بسیار موثر است . در نتیجه مسئولیت والدین و خانواده در راستای تربیت صحیح کودک یا نوجوان بسیار حیاتی است . در این مسیر خانواده می تواند با استفاده از مشاوره کودک و یا مشاوره والدین وظایف و حقوق خود را بشناسند و در مسیر رشد فرزندان قدم بردارند .

 بررسی ها و تحقیقات نشان داده اند که اقدامات زیر می تواند در موفقیت آینده ی کودکان نقش داشته باشد .

کودک موفق

وادار کردن کودکان به انجام کارهای روزمره :

مقصود این نیست که با اعمال فشار و زور کودک را به انجام کاری مجبور کنید . کودکان باید تا حدی با توجه به سن و سالشان مسئولیت پذیر باشند . مثلا شما می توانید از کودکی انجام کارهای خانه را در او به یک عادت رفتاری تبدیل کنید .

خریدن اسباب بازی های مورد علاقه اش بر عهده والدین است اما میتوان به او آموزش داد بعد از بازی کردن با اسباب بازی هایش ، خودش آنها را جمع کند .

خریدن خوراکی و میوه و پوشاک بر عهده والدین است اما میتوانند به کودک یاد دهند که مواد غذایی در یخچال است و برای خوردن و رفع گرسنگی می تواند از آن استفاده کند . البته کودک باید بداند که هر آزادی محدود است و این به معنای آزاد گذاشتن او نیست بلکه برای مسدولیت پذیری او است .

 

آموزش مهارت های زندگی :

از همان ابتدا باید مهارت های زندگی برای داشتن کودک موفق به او آموزش داده شود :

الف) آموزش مهارت تصمیم گیری

بتواند در شرایط خاص با توجه به سن و علم و منطقش تصمیم گیری کرده و مسئولیت پذیر باشد .

ب) آموزش مهارت های برقراری ارتباط

شامل : رعایت ادب و نزاکت ، آموزش عذرخواهی کردن ، مذاکره کردن با کودکان ، روابط اجتماعی در کودک ، کنترل پرخاشگری در کودک ، مهار لجبازی کودکان .

 

داشتن انتظارات بالا از کودکان :

 کودکانی که پدر و مادر آن ها انتظارات بیشتری از آن ها دارند معمولا در رسیدن به موفقیت احساس مسئولیت بیشتری می کنند  و در راه رسیدن به اهداف خود بیشتر تلاش می کنند . البته این انتظار باید معقولانه باشد به طوری که به کودک فشار نیاید.

مثلا نمی توان از یک کودک انتظار بلند کردن وزنه ۲۰۰ کیلویی داشت .

برخی والدین تصور می کنند هرچه کودک را بیشتر در مضیغه بگذارند و شرایط را بر او سخت تر کنند کودک بهتر رشد می کند . اما این کاملا غلط است . فشار زیاد بر کودک او را نابود می کند . پدر و مادر ها برای داشتن کودک موفق باید اول از همه او را تشویق کنند و شرایط رشد را برای او فراهم کنند . دست او را بگیرند و او را حمایت کنند . فقط در زمانی که خطایی انجام داد بعد از

  • گذشتن مدتی جهت فروکش کردن عصبانیت
  • فکر کردن به اینکه والدین چگونه بودند که کودک خطا کرد
  • در نظر گرفتن انتظارات و میزان اهمیت و سختی اهداف
  • بررسی توانایی ها ی کودک
  • صحبت با او در مورد تفکرش از انجام کار غلط
  • و…

میتوان او را تحت شرایط خاص تنبیه کرد. ( ابدا تنبیه بدنی نباید انجام شود )

شما والدین و خانواده ها می توانید جهت اطلاع بیشتر با مشاوران روانشناسی مفیدو جهت مشاوره  استفاده کنید .

 

الگو پذیری کودکان از والدین :

بررسی ها نشان می دهد همانطور که مطابق با انتظارات والدین خود عمل خواهند کرد ، به طور کلی رفتار و تربیت بچه ها تابعی از نحوه ی برخورد و رفتار والدین است و بر این اساس اگر می خواهیم فرزندان موفقی داشته باشیم باید ما هم رفتارهای صحیح را به عنوان الگو انجام دهیم  تا بتوانند از ما الگو بگیرند .

 

مشاوره تلفنی

شما می توانید برای شناخت اصول درست تربیتی فرزندان خود از یک مشاور یا روانشناس متخصص در حوزه ی کودک و نوجوان و یامشاور خانواده کمک بگیرید . مرکز مشاوره مفیدو این امکان را برای شما فراهم کرده است که از طریق مشاوره ی تلفنی و مشاوره آنلاین با بهترین مشاوران و روانشناسان در ارتباط باشید .

 

کودک-کودک موفق-مشاوره کودک موفق-روش های موفقیت کودکان-چگونه فرزندم را تربیت کنم-تربیت فرزند-مشاوره تلفنی-مشاوره تلفنی کودک-مشاوره تلفنی خانواده-مشاوران مفیدو,...
نویسنده : رزا موسوی بازدید : 16 تاريخ : 6 دی 1396 ساعت: 13:2