افسردگی کودکان چیست ؟

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

   

  افسردگی کودکان

   

  افسردگی حالتی است که در آن فرد احساس می کند به بن بست رسیده  و درمانده شده است . افسردگی علائم جسمس و روحی دارد که گاهی هر دو هم زمان بروز می کند . البته افسردگی در کودکان و بزرگسال متفاوت است و علائم مختلفی هم دارد .

   

  علائم افسردگی کودکان

   

  این نشانه ها به دو دسته جسمی و روحی تقسیم می شود که به برخی از آن ها اشاره می کنیم .

   

  1-    کودک افسرده سطح انرژی اش بسیار پایین است و احساس خستگی می کند . با خوابیدن هم احساس خستگی در کودک رفع نمی شود .

   

  2-    لرزش دست و پا ، تنفس تند ، تپش قلب بالا ، گرفتگی صدا ، سرخی صورت ، سردرد ، سرگیجه ، دل درد و حالت تهوع از علائم جسمی آن است .

   

  3-    عدم تمرکز و کم حواسی از نشانه های مهم است که به دلیل همان افت انرژی اتفاق می افتد و در نتیجه آن یاذگیری شان کند است و افت تحصیلی پیدا می کنند و تمایلی برای رفتن به مدرسه ندارند.

   

  4-    به دلیل عدم تمرکز احساس بی ارزشی و بی کفایتی می کند که با جملاتی از قبیل " هیچ کس من را دوست ندارد " یا " من بی ارزشم " از زبان کودک همراه است .

   

  5-    این کودکان علاقه ای به ارتباط با دیگران و هم سن و سالات خود ندارند و نیازی به دوست شدن نمی بینند ، زیرا خانه را محل امنی برای خود می دانند .

   

  6-    بی علاقگی به برنامه های جالب و یا خوشحال نشدن از تعریف خاطره ای که حس خوبی داشته است در گذشته ، بی تفاوتی و گریه زیاد در حالی که معمولا کودک آرامی بوده است از دیگر نشانه های رفتاری افسردگی می باشد .

   

  علت های افسردگی کودکان

   

  علت های افسردگی شامل سه دسته می شود که به آن اشاره می کنیم .

   

  1-    عوامل ژنتیکی

   

  2-    عوامل روان شناختی

   

  3-    عوامل زیستی یا محیطی

   

  درمان

   

  خانواده در درمان کودک بیشترین سهم را دارند . اگر عامل افسردگی کودک درونی باشد نیاز به یک روانپزشک می باشد . اما اگر از عوامل محیطی باشد ، با بهبود فضای روانی حاکم در خانواده و ایجاد محیطی دوستانه ، صمیمانه و محیطی که کودک احساس کند همه دوستش دارند و نیازهایش به موقع برطرف می شود ، قابل درمان است . البته افسردگی ناشی از عوامل محیطی بیشترین نوع این بیماری در کودکان است .

   

  پدر و مادر کسانی هستند که کودک به شدت به آن ها وابسته است و دوستشان دارد ، پس ایجاد فضایی همراه با محبت و عشق و پذیرش برای کودک و برقراری ارتباط مثبت با آن ها از وظایف والدین است .

   

  مشاوره خانواده و آگاهی خانواده می تواند هم باعث پیشگیری  و هم درمان آن شود .

   

  استفاده از مشاوره تلفنی و مشاوره آنلاین برای تشخیص و درمان بسیار امری ضروری است . مشاوران مفیدو با فراهم کردن این امکانات برای خانواده ها و والدین سهم بسیاری در بهبود وضعیت سلامت روانی خانواده ها و جامعه دارند .

   

   

   

   

   
  نویسنده : رزا موسوی بازدید : 7 تاريخ : 13 دی 1396 ساعت: 17:33
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها