افسردگی کودکان چیست ؟

ساخت وبلاگ
 

افسردگی کودکان

 

افسردگی حالتی است که در آن فرد احساس می کند به بن بست رسیده  و درمانده شده است . افسردگی علائم جسمس و روحی دارد که گاهی هر دو هم زمان بروز می کند . البته افسردگی در کودکان و بزرگسال متفاوت است و علائم مختلفی هم دارد .

 

علائم افسردگی کودکان

 

این نشانه ها به دو دسته جسمی و روحی تقسیم می شود که به برخی از آن ها اشاره می کنیم .

 

1-    کودک افسرده سطح انرژی اش بسیار پایین است و احساس خستگی می کند . با خوابیدن هم احساس خستگی در کودک رفع نمی شود .

 

2-    لرزش دست و پا ، تنفس تند ، تپش قلب بالا ، گرفتگی صدا ، سرخی صورت ، سردرد ، سرگیجه ، دل درد و حالت تهوع از علائم جسمی آن است .

 

3-    عدم تمرکز و کم حواسی از نشانه های مهم است که به دلیل همان افت انرژی اتفاق می افتد و در نتیجه آن یاذگیری شان کند است و افت تحصیلی پیدا می کنند و تمایلی برای رفتن به مدرسه ندارند.

 

4-    به دلیل عدم تمرکز احساس بی ارزشی و بی کفایتی می کند که با جملاتی از قبیل " هیچ کس من را دوست ندارد " یا " من بی ارزشم " از زبان کودک همراه است .

 

5-    این کودکان علاقه ای به ارتباط با دیگران و هم سن و سالات خود ندارند و نیازی به دوست شدن نمی بینند ، زیرا خانه را محل امنی برای خود می دانند .

 

6-    بی علاقگی به برنامه های جالب و یا خوشحال نشدن از تعریف خاطره ای که حس خوبی داشته است در گذشته ، بی تفاوتی و گریه زیاد در حالی که معمولا کودک آرامی بوده است از دیگر نشانه های رفتاری افسردگی می باشد .

 

علت های افسردگی کودکان

 

علت های افسردگی شامل سه دسته می شود که به آن اشاره می کنیم .

 

1-    عوامل ژنتیکی

 

2-    عوامل روان شناختی

 

3-    عوامل زیستی یا محیطی

 

درمان

 

خانواده در درمان کودک بیشترین سهم را دارند . اگر عامل افسردگی کودک درونی باشد نیاز به یک روانپزشک می باشد . اما اگر از عوامل محیطی باشد ، با بهبود فضای روانی حاکم در خانواده و ایجاد محیطی دوستانه ، صمیمانه و محیطی که کودک احساس کند همه دوستش دارند و نیازهایش به موقع برطرف می شود ، قابل درمان است . البته افسردگی ناشی از عوامل محیطی بیشترین نوع این بیماری در کودکان است .

 

پدر و مادر کسانی هستند که کودک به شدت به آن ها وابسته است و دوستشان دارد ، پس ایجاد فضایی همراه با محبت و عشق و پذیرش برای کودک و برقراری ارتباط مثبت با آن ها از وظایف والدین است .

 

مشاوره خانواده و آگاهی خانواده می تواند هم باعث پیشگیری  و هم درمان آن شود .

 

استفاده از مشاوره تلفنی و مشاوره آنلاین برای تشخیص و درمان بسیار امری ضروری است . مشاوران مفیدو با فراهم کردن این امکانات برای خانواده ها و والدین سهم بسیاری در بهبود وضعیت سلامت روانی خانواده ها و جامعه دارند .

 

 

 

 

 
افسردگی کودکان,مشاوره تلفنی,مشاوره آنلاین,مشاوره,محبت,روانشناس,خانواده,روانپزشک,...
نویسنده : رزا موسوی بازدید : 14 تاريخ : 13 دی 1396 ساعت: 17:33

close
تبلیغات در اینترنت