مشاوره روانشناسی کودک

ساخت وبلاگ

مشاوره کودک

چه زمانی نیاز به مشاور کودک ( روانشناس کودک ) داریم  ؟

چه والدینی نیاز به مشاوره کودک دارند ؟

یکی از دغدقه های والدین تربیت فرزندشان می باشد که ممکن است دچار مشکلاتی شوند . شاید فکر کنند که بتوانند به تنهایی مشکلات فرزندشان را حل کنند ، با این حال استفاده از کمک مشاور یا روانشناس میتواند میزان موفقیت در تربیت فرزند را افزایش دهد . مهمترین بخش در تربیت فرزندان درک آنها و داشتن اطلاعات نسبت به رفتار و علایق آنها می باشد . راننشاسان کودک و نوجوان می توانند این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهندو روش ها تربیتی متناسب را به شما آموزش دهند .

در برخی موارد نیز برای  کودک و نوجوان ممکن است مشکلاتی ایجاد شود که نیاز به مراقبتهایی تخصصی‌تر پیدا ‌کنند، در چنین شرایطی باید هر چه زودتر با مراجعه حضوری یا غیر حضوری به متخصصان و روانشناسان این مشکلات را با آنها درمیان گذاشته و از آنها کمک بگیریم .

مراجعه به روانشناس کودک

در صورت مشاهده موارد زیر در فرزندتان بهتر است قبل هز هرگونه برداشت یا اقدام به تغییر در رفتار با روانشناسان  (مشاوران کودک ، مشاوران نوجوان ، مشاوران خانواده ) موضوع را درمیان بگذارید . چرا که در اغلب موارد تشخیص اختلالات کار بسیار دشواری است و باید توسط افراد متخصص تایید شود . بهتر است بدانید که در بسیاری از موارد کودکان و نوجوانان سالم هستند و فقط حساسیت والدین است که برای آنها دغدقه ایجاد می کند .

مشاور کودک

۱) احساس اضطراب و نگرانی

نگران شدن و اضطراب داشتن کودکان و نوجوانان در برخی موارد حساس  یک امر عادی است و در راستای بقای آنها می باشد . مثلاً  در زمان اعلام نتایج امتحانات ، روبرو شدن با افراد غریبه ، تنهایی و تاریکی  .

اما اگر این اضطراب پر تکرار شد و قسمت عمده ای از زندگی کودک و نوجوان را تحت تاثیر قرار داد دیگر عادی نیست . مثلا وقتی والدین شان از منزل بیرون می‌‌روند نگران آنها می‌شوندکه نکند اتفاقی برایشان افتاده باشد . خلاصه همیشه نگران هستند کسی بمیرد یا بدبخت شوند یا از مدرسه بیرونشان کنند و… . این کودکان و نوجوانان بالاخره چیزی برای نگران شدن درباره‌اش پیدا می‌کنند.

بهتر است علایم جسمی نگرانی کودکتان را به دقت بشناسید  چرا که گاهی کودکان اضطراب و نگرانی خود را به زبان نمی‌آورند و در شرایط مختلف دچار عرق کردن ، سرخی چهره ، سرگیجه وحتی حالت غش می‌شوند. پس باید این موارد را با مشاور کودک در میان بگذارید

 

۲) داشتن حالت افسردگی طولانی

در این موارد کودک یا نوجوان همواره ناراحت است ، نمی خندد ، هیچ اتفاق خوشایندی باعث خوشحالی او نمی شود، همواره در غصه هایش به سر می برد و والدین هر چه تلاش می کنند نمی توانند او حواس او را پرت کنند . در برابر اتفاقات کوچک و بزرگ گریه می کند و نمی تواند جلو گریه خودش را بگیرد .

کودکان و نوجوانان معمولاً درباره افسردگی و ناراحتی خودشان حرف نمی‌زنند ولی با رفتارشان نشان می‌دهند که افسرده هستند . حتی ممکن است برای نشان دادن غصه و ناراحتی شان قوانین را نیز رعایت نکنند  کارهای خلاف انجام دهند ، بنابراین با دیدن نشانه هایی از این دست حتما به یک روانشناس کودک یا روانپزشک مراجعه کنید .

 

۳) همواره عصبانی بودن

اگر فرزندتان همیشه عصبانی به نظر می‌رسد یعنی : اغلب با دیگران دعوا می‌کند حتی با افراد بزرگتر از خودش ممکن است اختلال پرخاشگری داشته باشد  . این کودکان با داد و فریاد ، از بین بردن وسایل خودشان و دیگران ، آسیب زدن به خود و دیگران و … به خواسته هایشان می رسند . حتی اغلب این افراد به حیوانات نیز آسیب می زنند و از این کار لذت می برند . اگر فرزند شما نیز اینگونه رفتار می کند پس باید این موضوع را با مشاور کودک یا روانشناس کودک در میان بگذارید .

 

۴) تنها بودن و گوشه گیری

کودکان اغلب دوست دارند با دیگر همسن و سالان خود بازی کنند و حتی در سنین نوجوانی هم بیشتر در بین گروه همسالان خود زندگی می‌کنند و اینگونه  استقلال خود از خانواده را نشان می دهند . پس گوشه گیری و تنها ماندن آنها کاملا مشهود می باشد . در برخی موارد کودکان و نوجوانان حتی از برقرار کردن ارتباط چشمی با دیگران ابا دارند ، دوست ندارند بقل و نوازش شوند ، بیشتر دوست دارند با اشیا بیجان ، گوشی ، تبلت و … بازی کنند تا با دوستان و اعضای خانواده . در صورت مشاهده این موارد بهتر است که زودتر به یک متخصص مشاور کودک مراجعه کنید.

 

۵) اختلال اضطراب جدایی

بودن در کنار خانواده از ویژگی های دوران کودکی است اما اگر این مسئله در حدی باشد که حتی اجازه انجام کار های روز مره را نیز به والدین ندهد ممکن است اختلال اضطراب جدایی داشته باشد .در این موارد کودک دوست ندارد از چیز های که به آنها وابستگی عاطفی دارد جدا شود . مثلا در صورت رفتن به مهد دائما گریه می کند و پدر یا مادرش را می خواهد ، نوجوان دائما به والدینش زنگ می زند و از رفتن به اردو های چند روزه کاملا خودداری می کند . در بزرگسالان نیز ممکن است این اختلال مشاهده شود ولی بسیار نادر است . همه این‌ها به نوعی دچار اضطراب جدایی هستند و باید  با مشاوره کودک به حل مشکل آنها کمک شود.

 

روانشناس کودک

۶) داشتن احساس گناه ( مسئولیت)

بیشتر این کودکان والدینشان طلاق گرفته اند و یا از هم جدا شده اند و خود را مقصر می دانند . از آنجایی که این کودکان درباره خانواده و مراقبت از خواهر و برادرهایشان احساس مسئولیت شدیدی دارند ، ممکن است دچار اضطراب و استرس زیاد شوند .

در سایر موارد ممکن است فرزندتان هنگام امتحانات دچار دل درد و تهوع  ‌شود و طپش قلب او را آزار دهد، این نشانه ها ممکن است بر اثر این اختلال باشد که در این صورت باید حتماً به روانشناس کودک ، مشاور کودک یا روانپزشک مراجعه کنید.

 

۷) اختلال تمرکز و توجه ( شاخه ای از اختلال بیش فعالی یا ADHD )

این اختلال که در کودکان شایع است به صورت عدم توانایی در  تمرکز و توجه تشخیص داده  می شود .در این موارد کودک نمیتواند بر روی موضوع خاصی تمرکز کند ، حواسش به راحتی پرت  می شود . به طور کلی ممکن است کودک :

  • نتواند کاری که به او سپرده اید را انجام دهد ( آن را فراموش کند یا نتواند روی آن تمرکز کند . مثلا نتواند یک پازل متناسب با سنش را در مدت متعارف حل کند )
  • در راه بازگشت به خانه یا در زمان بیرون رفتن به راحتی حواسش پرت میشود و هدفش را فراموش می کند
  • نمی تواند تکالیفش را تمام کند و در زمان مشق نوشتن خیلی بازیگوشی میکند
  • در مدرسه نمی تواند روی در س تمرکز کند و نمراتش به نسبت هوشش خیلی پایین تر می شود

در میان گذاشتن هر کدام از علائم بالا با روانشناس کودک یا مشاور کودک توصیه می شود .

 

۸) اختلال عدم تمرکز و توجه – بیش فعالی

اختلال کم‌توجّهی – بیش‌فعالی (به انگلیسی: Attention-deficit hyperactivity disorder)به صورت مخفف: ADHD یک اختلال رفتاری رشدی است که در آن کودک توانایی دقت و تمرکز بر روی موضوع خاصی را نداشته و و دارای فعالیت بدنی غیر معمول می باشد .

 

۹) زندگی در رویای گذشته

اگر فرزند شما دلبستگی زیادی به گذشته و اتفاقات رخ داده در آن زمان دارد و به صورت افراطی در خاطرات آن زمان غرق شده باشد لازم است با مشاور کودک درباره فرزندتان مشورت کنید.

 

۱۰) تغییر در عادات روزانه

تغییر ناگهانی در رفتار روزمره میتواند گواهی از یکسری اتفاقات ناخوشاید ( سو استفاده جنسی ، ترس شدید ، افسردگی ، سردر گمی اجتماعی و … ) باشد . در این صورت کودک یا نوجوان به صورت ناخواسته یا خواسته در رفتارش تغییرات ایجاد می کند مثلا :

۱-      صبح زود از خواب می پرد

۲-      شبها کابوس می بیند

۳-      بعد از بیدار شدن کاملا لخت است و نمتواندد از تخت خواب بلند شود

۴-      نسبت به گذشته زیاد تر یا کمتر می خورد

۵-      دچار افت تحصیلی شده است

۶-      بیشتر با دوستان ناباب نشست و برخواست دارد

در صورت مشاهده این موارد در فرزندتان حتما با مشاور روانشناس کودک در میان بگذارید .

گروه مشاوره مفیدو     www.mofido.com

مشاوره کودک،مشاور کودک،مشاور نوجوان،روانشناس کودک،روانشناسی کودک،مشاوره تلفنی کودک،مشاوره روانشناسی کودک,...
نویسنده : رزا موسوی بازدید : 12 تاريخ : 26 آذر 1396 ساعت: 23:43

close
تبلیغات در اینترنت