مشاوره نوجوان

ساخت وبلاگ

مشاوره نوجوان

 

دوران نوجوانی از مهمترین و حساس ترین دوران زندگی هر فرد است آنچنان که بسیاری از روانشناسان رشد، از این مرحله به عنوان دوره طوفان و فشار یاد می­کنند. در این دوران ممکن است مشکلات زیادی برای نوجوان اتفاق افتد که والدین در صورت لزوم می توانند در راستای حل مشکلات آنها با روانشناس نوجوان  مشکلات را در میان گذاشته و از مشاوره نوجوان استفاده کنند . مشاور نوجوان می تواند با بررسی رفتار نوجوانان سلامت ویا وجود اختلالات را تشخیص و با ارائه راهکار های مناسب به خانواده ها کمک کند .

زمان نیاز به مشاور نوجوان ( روانشناس نوجوان )

 

تغییر در بعد جسمی، روانی، و اجتماعی با وضوح و سرعت قابل توجهی آغاز می­شود و نگرانی خانواده و حتی خود نوجوانان را برمی­انگیزاند. بسیاری از این تغییرات مسیر بهنجار رشد است و تنها آگاهی و مدیریت مناسب می­تواند مانع از بروز اختلالات شده و به رشد مناسب نوجوان نیز کمک کند. این تغییرات اغلب شایع بوده و کمتر نیازمند مداخله است. در مقابل مشکلاتی هستند که در حد یک ناسازگاری جلوه کرده و عملکرد طبیعی زندگی نوجوان را تحت تاثیر قرار می­دهند.

این دسته به عنوان اختلالات شایع در نوجوانی مطرح می­شوند که شامل موارد زیر است:

مشاوره نوجوان

۱)       اختلال افسردگی

 

تابلوی این اختلال خلق افسرده در اکثر روزها و در اغلب ساعات شبانه روز است. این افراد کم انرژی، بی علاقه، و بی انگیزه می­شوند. در تمرکز مشکل دارند. الگوی خواب آنها دچار مشکل است (پرخوابی یا کم خوابی) و اغلب تغییر قابل ملاحظه ای در اشتها نشان می­دهند (پرخوری یا بی اشتهایی). از علائم حاد این اختلال می­توان به افکار مرتبط با مرگ یا اقدام به خودکشی اشاره کرد که نیازمند رسیدگی فوری و جدی است. برخی از علائم ذکر شده می تواند مرتبط با قاعدگی رخ دهد که ملال پیش از قاعدگی نام دارد و به دلیل شروع قاعدگی در نوجوانی و ناآشنایی وی به ارتباط خلق با قاعدگی می­تواند موضوع مورد تاملی باشد.

 

۲)      اختلال دو قطبی

 

علامت اصلی این اختلال نوسان شدید در خلق است. این افراد در دوره خلق پایین علائمی شبیه به علائم افسردگی نشان می­دهند و در دوره خلق بالا علائمی چون پرحرفی، کاهش نیاز به خواب، حواس پرتی، انرژی زیاد و غیر قابل کنترل بروز می دهند. آنها به به وفور دست به انجام رفتارهایی می­زنند که عواقب دردناکی دارد (ولخرجی بی حد و حصر، بی مبالاتی جنسی، سرمایه گذاری­های تجاری احمقانه).

در نوجوانان رفتارهایی چون فرار مکرر از خانه یا مدرسه، تنوع طلبی ارتباط با جنس مخالف، خودآرایی افراطی، و مصرف مواد می تواند تلنگری برای بررسی این مشکل باشد. پس در صورت مشاهده این موارد به روانشناس نوجوان و یا روانپزشکمراجعه کنید .

۳)      اختلال وسواس

 

افکار، تمایلات، یا تصورات تکرار شونده و پایداری که به شکل مزاحم و ناخواسته تجربه می­شوند و اغلب منجر به اضطراب در شخص می­گردد وسواس نام دارد. برخی افراد برای مقابله با این اضطراب دست به اعمالی می­زنند که زمان زیادی را از آنها می­گیرد و اغلب از نگاه دیگران منطقی به نظر نمی­رسد (شستن دستها تا نقطه­ای خاص، ردیف کردن وسایل، چک کردن افراطی، متقارن کردن، اجتناب از اعداد فرد، شمارش سنگ فرش­ها و …). از جمله اختلالاتی که منشاء مشترک با وسواس دارند و به خصوص در نوجوانی قابل توجه هستند، درگیری فکری افراطی با شکل بدن (بینی، اندام­های تناسلی، مو) است.

این اختلال بدشکلی بدن نام دارد و البته نباید با حساسیت نوجوانان نسبت به ظاهرشان که کاملا طبیعی است، اشتباه گرفته شود. اختلال کندن پوست نیز در این دسته قرار می­گیرد که در نوجوانی به دلیل بروز آکنه­های پوستی و تمایل به کندن آن­ها می­تواند قابل توجه باشد. مشاوره نوجوان می تواند راهکار مناسبی برای درمان و یا کنترل این اختلال باشد .

مشاور نوجوان

 

۴)      اختلالات اضطرابی

 

این اختلال با اضطراب و نگرانی مفرط مشخص می­شود که با علائمی چون، بی قراری، اشکال در تمرکز، مشکلات خواب، کم شدن انرژی و زود خسته شدن بروز می­کند. اضطراب اجتماعی از جمله اختلالات اضطرابی است که در نوجوانی بروز بیشتری دارد. در این اختلال علائم اضطرابی  به همراه استرس و ترس مفرط در یک یا چند موقعیت اجتماعی و یا در انجام عملی در جمع بروز می­کند. اضطراب امتحان نوعی اضطراب اجتماعی محسوب می­شود. در صورت مشاهده این علائم با مشاور نوجوان یا روانشناس نوجوان در میان بگذارید .

 

۵)      اختلال مصرف مواد

 

یکی از معضلاتی که در حال حاضر بسیار زیاد شده است مصرف مواد از سوی نوجوانان می باشد . از ویژگی های نوجوانانی که معتاد به مصرف مواد هستند :

  • تغییرات ناگهانی در روابط، دوستان، و عادات ، رفتارهای غیر محترمانه و آزار دهنده
  • تغییر در روحیات یا ثبات عاطفی
  • پنهان کاری ، خنده های بی دلیل و رفتار مشکوک ( استفاده بیش از حد از عطر )
  • خستگی یا بی حالی غیر معمول ( قرمزی چشم )
  • دوره هایی همراه با بی خوابی یا داشتن انرژی مضاعف، و پس از آن دوره های طولانی اسارت در خواب ، لرزش، رعشه، و سخن گفتن بی معنی یا نا مفهوم
  • سوختگی یا سیاهی انگشتان یا لب ها

در صورت مشاهده این علائم در فرزندتان در اسرع وقت علائم را با مشاور نوجوان یا  روانشناس نوجوان در میان بگذارید .

مشاور نوجوان,مشاوره نوجوان,مشاوره روانشناسی نوجوان,روانشناسی نوجوان,روانشناس نوجوان,مشاوره تلفنی نوجوان,مشاوره آنلاین نوجوان,مشاوران مفیدو,...
نویسنده : رزا موسوی بازدید : 11 تاريخ : 27 آذر 1396 ساعت: 23:29

close
تبلیغات در اینترنت